Grób Renate von Natzmer

Renate von Natzmer została skazana na karę śmierci w dn. 16.02.1935r. Wyrok (ścięcie toporem) został wykonany przez kata Karla Gröplera na dziedzińcu więzienia Plötzensee o poranku 18.02.1935 r.

Jedyna informacja na temat miejsca pochówku Renate von Natzmer, jaką udało mi się znaleźć, znajduje się w książce Witolda Kurpisa Berlińska misja. Autor pisze, że urna z prochami Renaty von Natzmer spoczywa na cmentarzu w Wilmersdorf, jednej z dzielnic Berlina.

Na cmentarzu Friedhof Wilmersdorf dowiedziałem się, że ciało Renate zostało tam skremowane. Jednak urna z prochami nie została złożona na tym cmentarzu. 2 marca 1935 roku urna została wysłana na cmentarz Ohlsdorf w Hamburgu.

 

Cmentarz Ohlsdorf to największy (nie wojskowy) cmentarz na świecie. W administracji cmentarza dowiedziałem się, że urna z prochami Renate von Natzmer spoczywa na tym cmentarzu od 6 marca 1935 roku. Nie istnieje już nagrobek (nie udało mi się ustalić czy kiedykolwiek istniał). Jednak miejsce spoczynku jest puste (nie ma tam nowego grobu). Kwatera pod jaką złożono urnę z prochami Renate von Natzmer ma numer W10-147, znajduje się niedaleko od głównego wejścia na cmentarz.

Plan cmentarza ...
Plan cmentarza Ohlsdorf Hamburg Plan cmentarza Ohlsdorf Hamburg
Cmentarz Ohlsdo...
Cmentarz Ohlsdorf Hamburg 1 Cmentarz Ohlsdorf Hamburg 1
Cmentarz Ohlsdo...
Cmentarz Ohlsdorf Hamburg 2 Cmentarz Ohlsdorf Hamburg 2
Cmentarz Ohlsdo...
Cmentarz Ohlsdorf Hamburg 3 Cmentarz Ohlsdorf Hamburg 3
Cmentarz Ohlsdo...
Cmentarz Ohlsdorf Hamburg 4 Cmentarz Ohlsdorf Hamburg 4

Komentarze 

 
0 # Piotr 2020-07-06 13:37
W Niemczech nagrobki likwiduje się co kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Nie ma to związku np. z brakiem opłat za miejsce. Jest to sprawa zwyczajowa. Podobnie mogło być i w tym przypadku. Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj
 
 
0 # Philip Hugh Price 2023-06-28 17:30
What Happened to Irene Von Jena? I cannot find any information about her.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj