Śladami rotmistrza

Generał Boruta-Spiechowicz o Jerzym Sosnowskim

W wielu miejscach można znaleźć informacje na temat spotkania majora Jerzego Sosnowskiego z generałem Mieczysławem Borutą-Spiechowiczem (taka informacja znajduje się m.in w polskiej i angielskiej wersji Wikipedii a także w znanym artykule Michała Komara - Trzy życia agenta). Do takiego spotkania maiło dojść około roku 1940 gdy obaj polscy oficerowie przebywali w radzieckim więzieniu. Niestety, wydźwięk informacji o spotkaniu sprowadza się do tego, że Sosnowski pomagał enkawudzistom w przesłuchaniach generała. Żaden z autorów tej informacji nie podaje jednak źródła swoich rewelacji.

boruta spiechowiczW 2010 roku wydana została pierwsza pełna biografia gen. Boruty-Spiechowicza (Generał Brygady Ludwik Mieczysław Boruta-Spiechowicz (1894-1985)). Autorem biografii jest pan Wojciech Grobelski.
Autorowi udało się dotrzeć do niepublikowanych wspomnień generała Boruty-Spiechowicza (Szlaki bojowe - może uda mi się Was ocalić od zapomnienia). W tych wspomnieniach generał opisuje swoje spotkanie z Jerzym Sosnowskim. Spotkanie miało miejsce w celi, w której przebywał generał. Major Sosnowski wyznał generałowi, że został przysłany do jego celi przez NKWD w charakterze kapusia.
Dekonspiracja Sosnowskiego świadczy, że nie mógł brać udziału w przesłuchaniach. Prawdopodobnie funkcjonariusze NKWD mieli nadzieję, że Sosnowskiemu uda się uzyskać jakiekolwiek informacje od Boruty-Spiechowicza. Jednak Jerzy Sosnowski lojalnie poinformował generała o roli jaką dla niego zaplanowali enkawudziści. Dzięki temu ich plan nie mógł się powieść.

Igor Damaskin - 100 wielkich szpiegów

damaskin-100-wielkich-szpiegowTytuł: 100 wielkich szpiegów
Autor: Igor Anatoliewicz Damaskin

Książka nie została wydana w Polsce w związku z tym brak jest polskiej wersji językowej.
W orginale:
Tytuł: 100 великих разведчиков
Autor: Игорь Анатольевич Дамаскин

W 2007 roku w Rosji ukazała się książka "100 wielkich szpiegów". Jeden z rozdziałów poświęcony jest Jerzemu Sosnowskiemu. W rozdziale opisana jest cała działalność polskiego szpiega.

Poniżej znajduje się przetłumaczony fragment rozdziału. Fragment ten dotyczy losów Sosnowskiego po 1939 roku.

Zoja Woskriesseńska: Teraz mogę powiedzieć prawdę

woskrenskaja-tiepir-ja-mogu-skazac-prawdu

Tytuł: Teraz mogę powiedzieć prawdę: Ze wspomnień wywiadowcy
Autor: Zoja Woskriesseńska

Książka nie została wydana w Polsce w związku z tym brak jest polskiej wersji językowej.
W orginale:
Tytuł: Теперь я могу сказать правду: Из воспоминаний разведчицы
Autor: Зоя Воскресенская

Zoja Iwanowna Woskriessieńska, znana też pod nazwiskiem męża jako Zoja Iwanowna Rybkina opublikowała wspomnieniową książę w 1993 roku. W książce tej Woskriessieńska jeden rozdział poświęciła Jerzemu Sosnowskiemu. Jest to rozdział numer 4, znajduje się w pierwszej części książki o tytule "W burzowe dni", ros. "В ГРОЗОВЫЕ ДНИ "

Poniżej znajduje się tłumaczenie rozdziału 4.

Paweł Sudopłatow - Wspomnienia niewygodnego świadka

cwiek-rotmistrz-sosnowski

Tytuł: Wspomnienia niewygodnego świadka.
Autor: Paweł Sudopłatow
Wydawca: Dom Wydawniczy Bellona

W orginale: Судоплатов Павел - Спецоперации. Лубянка и Кремль. 1930-1950 годы

Poniżej fragment książki Pawła Sudopłatowa Wspomnienia niewygodnego świadka. Fragment pochodzi z polskiego wydania, które ukazało się w 1999 r.

W rozdziale V Stalin i Hitler: preludium wojny autor poświęca dwie strony Jerzemu Sosnowskiemu.
W orginale jest to fragment rozdziału: Глава 5. Советская разведка накануне войны i podrozdziału: Канун схватки с Гитлером и противоречивость предупреждений разведки

 

Berlin, Lützowufer

Lützowufer - berlińska ulica położona w dzielnicy Mitte, okręg Tiergarten. Znajduje się na południowym brzegu Landwehrkanal pomiędzy Budapester Straße (na zachodzie) a Genthiner Straße (na wschodzie).


Wyświetl większą mapę

Lützowufer 36

Lützowufer 1938...
Lützowufer 1938r plan Lützowufer 1938r plan
Pod tym adresem mieszkał podczas berlińskiej misji Jerzy Sosnowski. Jego mieszkanie znajdowało się na rogu Lützowufer i Budapester Straße (po zachodniej stronie tej ostatniej). W chwili obecnej adres Lützowufer 36 nie istnieje. Od 1994 roku fragment Lützowufer na zachód od Budapester Straße nosi nazwę Katharina-Heinroth-Ufer. Dzisiaj w miejscu mieszkania Rotmistrza znajduje się hotel InterContinental.
W internecie można obejrzeć plan rabatów kwiatowych na rogu Lützowufer 36 i Budapester Straße 2 z 1938 roku. Fragment planu po prawej, cały plan dostępny tutaj.

Józef Sosnowski - ojciec Rotmistrza

Zapraszam do przeczytania artykułu pana Andrzeja Pettyna o Józefie Sosnowskim - ojcu rotmistrza Sosnowskiego. Artykuł ten ukarze się w książce o Milanówku. Nieco zmieniona wersja poniższego artykułu znajduje się w "Gazetce MU3W".

Andrzej Pettyn

Józef Jan Sosnowski (1865-1940)

    W 1925 roku znany lwowski architekt Józef Sosnowski osiedlił się w Milanówku, dokąd przybył najprawdopodobniej za namową Henryka Witaczka, który już wcześniej poznał jego dokonania w dziedzinie budownictwa we Lwowie. Witaczkowi potrzebny był  fachowiec, który stworzy ciekawy projekt gmachu Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej w Milanówku. Sosnowski rzeczywiście przygotował projekt  interesujący, sądząc po rysunkach, projekt wprost gigantycznej, siedziby CDSJ. Prawdopodobnie koszty jego realizacji przerosły możliwości Witaczków, gdyż ostateczny wariant skurczył się do rozmiarów znacznie skromniejszych i w tej okrojonej wersji doczekał się realizacji.