Jerzy Sosnowski

Jerzy Sosnowski - kolejne zdjęcia

Niedawno ukazała się nowa książka Mariana Zacharskiego o losach Jerzego Sosnowskiego (o książce "Operacja Reichswehra" wkrótce). W książce tej znajduje się kilka, nieznanych dotychczas, fotografii Jerzego Sosnowskiego.

Wśród zdjęć, które zamieszczam poniżej znajdują się m.in. zdjęcia Jerzego w mundurze austriackim a także kolejne zdjęcie w mundurze 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

Jerzy Sosnowski...
Jerzy Sosnowski - pierwsze zdjęcie w mundurze wojskowym Jerzy Sosnowski - pierwsze zdjęcie w mundurze wojskowym
Jerzy Sosnowski...
Jerzy Sosnowski - lata młodości Jerzy Sosnowski - lata młodości
Jerzy Sosnowski...
Jerzy Sosnowski w mundurze armii austriackiej Jerzy Sosnowski w mundurze armii austriackiej
Jerzy Sosnowski...
Jerzy Sosnowski w mundurze 13 pułku ułanów Jerzy Sosnowski w mundurze 13 pułku ułanów

Poniżej wcześniej dodane zdjęcia:

Jerzy Sosnowski - nowe zdjęcie

Udało mi się dotrzeć do nowego zdjęcia Jerzego Sosnowskiego. Uzyskałem je od dalekiej kuzynki Jerzego - pani Ani, której składam gorące podziękowania za pomoc.

Dodatkowo przedstawiam portret, który został zamieszczony w gazecie Oakland Tribune w 1936 roku. Rycina ta była dołączona do artykułu "Czego potrzeba aby stać się szpiegiem" - duża część artykułu poświęcona była Sosnowskiemu. Artykuł w wersji angielskiej dostępny tutaj.

Jerzy Sosnowski
Jerzy Sosnowski Jerzy Sosnowski
Jerzy Sosnowski...
Jerzy Sosnowski Oakland Tribune Jerzy Sosnowski Oakland Tribune

Jerzy Sosnowski - zdjęcia

Jerzy Sosnowski
Jerzy Sosnowski Jerzy Sosnowski
W internecie znajduje się niewiele zdjęć Rotmistrza. Do najbardziej znanych należy zdjęcie portretowe. Jest to prawdopodobnie kadr z innego znanego zdjęcia, na którym znajdują się, poza Jerzym Sosnowskim, również Benita von Falkenhayn i Gunther Rudloff. Trzecie powszechnie znane zdjęcie przedstawia Jerzego Sosnowskiego wraz z Benitą, Rudloffem oraz hrabiną Bucholtz.

List Sosnowskiego do Benity

Jerzy Sosnowski przebywał w Berlinie wraz ze swoją żoną od 20 kwietnia 1925 roku. Na przełomie 1925 i 1926 roku Benita von Falkenhayn była już kochanką rotmistrza.

Wyjazd Sosnowskiego do Polski

Sosnowski musiał na jakiś czas udać się do Polski na spotkania w centrali wywiadu. Wyjazd do Polski postanowił wykorzystać do przeprowadzenia gry mającej na celu pozyskanie Benity do współpracy z polskim wywiadem. Napisał do niej list, który miał ją wstrząsnąć. Sugerował w liście, że mogą się już nigdy nie spotkać. Jednocześnie pisał o nadziei na wspólną przyszłość.
Po dwóch miesiącach wrócił do Berlina. Dla Benity jego powrót był dowodem jego miłości. Zakochana, szybko zgodziła się na pracę dla Sosnowskiego i dla polskiego wywiadu