Jerzy Sosnowski - polski superszpieg

Strona poświęcona jednemu z najbardziej skutecznych polskich szpiegów w historii. Jerzy Sosnowski przed II wojną światową w Berlinie pozyskał bezcenne materiały. Niestety w Polsce został oskarżony o zdradę i skazany na wieloletnie więzienie.
Wydaje się, że już najwyższy czas aby podjąć działania mające na celu rehabilitację Jerzego Sosnowskiego
Mam nadzieję, że poniższa strona przyczyni się (choćby w niewielkim stopniu) do przywrócenia dobrego imienia majora Jerzego Sosnowskiego.

 

Generał Boruta-Spiechowicz o Jerzym Sosnowskim

W wielu miejscach można znaleźć informacje na temat spotkania majora Jerzego Sosnowskiego z generałem Mieczysławem Borutą-Spiechowiczem (taka informacja znajduje się m.in w polskiej i angielskiej wersji Wikipedii a także w znanym artykule Michała Komara - Trzy życia agenta). Do takiego spotkania maiło dojść około roku 1940 gdy obaj polscy oficerowie przebywali w radzieckim więzieniu. Niestety, wydźwięk informacji o spotkaniu sprowadza się do tego, że Sosnowski pomagał enkawudzistom w przesłuchaniach generała. Żaden z autorów tej informacji nie podaje jednak źródła swoich rewelacji.

boruta spiechowiczW 2010 roku wydana została pierwsza pełna biografia gen. Boruty-Spiechowicza (Generał Brygady Ludwik Mieczysław Boruta-Spiechowicz (1894-1985)). Autorem biografii jest pan Wojciech Grobelski.
Autorowi udało się dotrzeć do niepublikowanych wspomnień generała Boruty-Spiechowicza (Szlaki bojowe - może uda mi się Was ocalić od zapomnienia). W tych wspomnieniach generał opisuje swoje spotkanie z Jerzym Sosnowskim. Spotkanie miało miejsce w celi, w której przebywał generał. Major Sosnowski wyznał generałowi, że został przysłany do jego celi przez NKWD w charakterze kapusia.
Dekonspiracja Sosnowskiego świadczy, że nie mógł brać udziału w przesłuchaniach. Prawdopodobnie funkcjonariusze NKWD mieli nadzieję, że Sosnowskiemu uda się uzyskać jakiekolwiek informacje od Boruty-Spiechowicza. Jednak Jerzy Sosnowski lojalnie poinformował generała o roli jaką dla niego zaplanowali enkawudziści. Dzięki temu ich plan nie mógł się powieść.

[Zapowiedź] Sensacje XX wieku. Krew, miłość, zdrada.

Jerzy Sosnowski. Krew, miłość, zdrada.Sensacje XX wieku to program Bogusława Wołoszńskiego. Około tysiąca odcinków powstało w latach 1983-2005. Bogusław Wołoszański również jest twórcą innych programów TV, słuchowisk radiowych, autorem książek. Kilkakrotnie poruszał temat Jerzego Sosnowskiego, np. w słuchowisku Żołnierze honoru jeden z odcinków poświęcony jest Rotmistrzowi. Więcej o słuchowisku Szpieg tutaj

Grób Benity von Falkenhayn

Benita von Falkenhayn  została skazana na karę śmierci w dn. 16.02.1935r. Wyrok (ścięcie toporem) został wykonany przez kata Karla Gröplera na dziedzińcu więzienia Plötzensee o poranku 18.02.1935 r.

Żrodła

W kilku źródłach udało mi się znaleźć (niekiedy sprzeczne) informacje o miejscu, gdzie pochowano ciało Benity.

Bogusław Wołoszański w kilku miejscach (np. Wojna, miłość, zdrada) podaje informację, że trumnę złożono na berlińskim cmentarzu, tuż obok mauzoleum Manfreda von Richthofena.

Nazwisko Richthofen pojawia się również w artykule NY Evning Post z dn. 20 lutego 1935 roku pt. Ścięta kobieta pochowana obok von Richthofena. W artykule tym znajduje się informacja, że zwłoki pochowano na cmentarzu Kaiserwilhelm Memorial Cemetery.

Witold Kurpis w Berlińskiej misji pisze, że ciało Benity zostało skremowane a urna "spoczywa na cmentarzu przy Kaiser Wilhelm Gedächtniskiche".

NY Evening Post - Ścięta kobieta pochowana obok von Richthofena

 

pogrzeb-benita-von-falkenhayn

 

New York Evening Post, 20 lutego 1935 r.

Ścięta kobieta pochowana obok von Richthofena.

BERLIN, 20 lutego. Ciało Benity von Falkenhayn, wraz z dreszczami wywołanymi zgrozą spisku szpiegowskiego oraz terrorem towarzyszącym egzekucji, spoczęły na Cmentarzu Kaiserwilhelm dziś o 9 rano.

W przeciwieństwie do pogrzebów arystokratów na przestrzeni ostatnich lat, ta ceremonia była bardzo skromna. Uroczystości pogrzebowe trwały zaledwie 20 minut wraz z nabożeństwem żałobnym w kaplicy.

Grób Renate von Natzmer

Renate von Natzmer została skazana na karę śmierci w dn. 16.02.1935r. Wyrok (ścięcie toporem) został wykonany przez kata Karla Gröplera na dziedzińcu więzienia Plötzensee o poranku 18.02.1935 r.

Jedyna informacja na temat miejsca pochówku Renate von Natzmer, jaką udało mi się znaleźć, znajduje się w książce Witolda Kurpisa Berlińska misja. Autor pisze, że urna z prochami Renaty von Natzmer spoczywa na cmentarzu w Wilmersdorf, jednej z dzielnic Berlina.

Na cmentarzu Friedhof Wilmersdorf dowiedziałem się, że ciało Renate zostało tam skremowane. Jednak urna z prochami nie została złożona na tym cmentarzu. 2 marca 1935 roku urna została wysłana na cmentarz Ohlsdorf w Hamburgu.

Igor Damaskin - 100 wielkich szpiegów

damaskin-100-wielkich-szpiegowTytuł: 100 wielkich szpiegów
Autor: Igor Anatoliewicz Damaskin

Książka nie została wydana w Polsce w związku z tym brak jest polskiej wersji językowej.
W orginale:
Tytuł: 100 великих разведчиков
Autor: Игорь Анатольевич Дамаскин

W 2007 roku w Rosji ukazała się książka "100 wielkich szpiegów". Jeden z rozdziałów poświęcony jest Jerzemu Sosnowskiemu. W rozdziale opisana jest cała działalność polskiego szpiega.

Poniżej znajduje się przetłumaczony fragment rozdziału. Fragment ten dotyczy losów Sosnowskiego po 1939 roku.

Zoja Woskriesseńska: Teraz mogę powiedzieć prawdę

woskrenskaja-tiepir-ja-mogu-skazac-prawdu

Tytuł: Teraz mogę powiedzieć prawdę: Ze wspomnień wywiadowcy
Autor: Zoja Woskriesseńska

Książka nie została wydana w Polsce w związku z tym brak jest polskiej wersji językowej.
W orginale:
Tytuł: Теперь я могу сказать правду: Из воспоминаний разведчицы
Autor: Зоя Воскресенская

Zoja Iwanowna Woskriessieńska, znana też pod nazwiskiem męża jako Zoja Iwanowna Rybkina opublikowała wspomnieniową książę w 1993 roku. W książce tej Woskriessieńska jeden rozdział poświęciła Jerzemu Sosnowskiemu. Jest to rozdział numer 4, znajduje się w pierwszej części książki o tytule "W burzowe dni", ros. "В ГРОЗОВЫЕ ДНИ "

Poniżej znajduje się tłumaczenie rozdziału 4.

Paweł Sudopłatow - Wspomnienia niewygodnego świadka

cwiek-rotmistrz-sosnowski

Tytuł: Wspomnienia niewygodnego świadka.
Autor: Paweł Sudopłatow
Wydawca: Dom Wydawniczy Bellona

W orginale: Судоплатов Павел - Спецоперации. Лубянка и Кремль. 1930-1950 годы

Poniżej fragment książki Pawła Sudopłatowa Wspomnienia niewygodnego świadka. Fragment pochodzi z polskiego wydania, które ukazało się w 1999 r.

W rozdziale V Stalin i Hitler: preludium wojny autor poświęca dwie strony Jerzemu Sosnowskiemu.
W orginale jest to fragment rozdziału: Глава 5. Советская разведка накануне войны i podrozdziału: Канун схватки с Гитлером и противоречивость предупреждений разведки

 

Zenowiusz Ponarski o Jerzym Sosnowskim. Cz. IV

zenowiusz-ponarski

Wszystkie częściWstęp
Część II
Część III
Część IV

W czasopiśmie Nowy Kurier wydawanym w Toronto ukazało się w latach 2010-2011 kilka artykułów autorstwa Zenowiusza Ponarskiego. W artykułach tych autor przedstawia sprawę Jerzego Sosnowskiego opierając się na własnych badaniach.

Poniżej część IV

Rotmistrz Jerzy Sosnowski - agent trzech wywiadów? Kobiety, konie i kasa (4)

W 1921 roku Jerzy Sosnowski figurował w ewidencji oficerów 13 pułku jako dowódca szwadronu, i w Roczniku Oficerskim za rok 1923 jest nadal w tym pułku. Według tegoż rocznika w 1924 r. był w stanie nieczynnym, chociaż składając zeznania w NKWD stwierdzał, że w tym czasie nadal był w służbie czynnej. Cieszył się bardzo dobrą opinią przełożonych i mimo, że od podwładnych dużo wymagał, był przez nich bardzo lubiany.

Przeniesiono go później do Dowództwa Korpusu w Warszawie -DOK – 1, na etat instruktora jeździeckiego. Na tym stanowisku dotrwał do końca 1924 roku. Przełożeni wypowiadali się o nim z uznaniem, a przez podwładnych jest nadal lubiany. Jako świetny jeździec zostaje członkiem ekipy olimpijskiej. W styczniu 1925 r. na własną prośbę otrzymał roczny płatny urlop i w tym czasie uczestniczył w międzynarodowych zawodach jeździeckich. Sowiecki historyk, który się nim zajmował napisał; „Prowadził do roku 1925 zwykły tryb życia oficera kawaleryjskiego - stwierdza Gilensen – szkolenia, hulanki, intrygi z kobietami. Lubił konie, wyścigi i był doskonałym jeźdźcem – sportsmenem, posiadaczem licznych nagród. Człowiekiem był śmiałym i zdecydowanym, opanowanym, nie bardzo wybrednym w wyborze środków dla osiągania swych zamierzeń”.

Richard von Falkenhayn - życiorys

Richard von Falkenhayn urodził się 7 marca 1897 roku w miejscowości Wronczyn (obecnie: wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Pobiedziska). Zmarł 10 października 1970 roku w Berlinie.

Rodzice

richard von falkenhayn

Nieprawdziwe są informacje jakoby Richard był synem generała Ericha von Falkenhayna. Rodzice Richarda to Horst von Falkenhayn (urodzony 6 czerwca 1870 r. w Hedwigshorst, dzisiaj: Chomętowo, wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Szubin; zmarł 22 listopada 1941 roku w Berlinie) i Anna von Falkenhayn (z d. Herwarth von Bittenfeld, urodzona 11 marca 1874 w Bonn, zmarła 6 grudnia 1945 r. w Berlinie). Rodzice Richarda wzięli ślub 7 maja 1896 roku.
Ojciec Richarda był posiadaczem ziemskim , służył również w armii, dosłużył się stopnia majora (Grenadier zu Pferd Regiment „Freiherr von Derfflinger“ (Neumärkisches) Nr. 3 - 3 Pułk Grenadierów Konnych im. Barona von Derfflingera (Nowomarchijski)).
Dziadek Richarda, również Richard żyjący w latach 1831-1900 także był posiadaczem ziemskim. Został pochowany (podobnie jak jego żona Wanda von Falkenhayn z d.Kundler (1837-1898) w miejscowości Pudewitz (obecnie Pobiedziska – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie poznańskim; kilka kilometrów od Wronczyna)

Małżeństwa

Ogłoszenie o wyroku

18 lutego 1935 roku w na ulicach berlińskich pojawiło się ogłoszenie o wyroku Sądu w sprawie przeciwko Jerzemu Sosnowskiemu i jego agentkom. W ogłoszeniu tym zawarta była informacja o wyrokach śmierci dla Benity von Falkenhayn oraz Renate von Natzmer oraz w wyroku dożywotniego więzienia dla Jerzego Sosnowskiego i Irene von Jena.

Poniżej ogłoszenie oraz jego tłumaczenie

benita von falkenhayn wyrok

Tłumaczenie:

Zenowiusz Ponarski o Jerzym Sosnowskim. Cz. III

zenowiusz-ponarski

Wszystkie częściWstęp
Część II
Część III
Część IV

W czasopiśmie Nowy Kurier wydawanym w Toronto ukazało się w latach 2010-2011 kilka artykułów autorstwa Zenowiusza Ponarskiego. W artykułach tych autor przedstawia sprawę Jerzego Sosnowskiego opierając się na własnych badaniach.

Poniżej część III

Jerzy Sosnowski - agent trzech wywiadów. Spojrzenie wstecz - Bohater z pod Beresteczka.

 Jerzy Ksawery Franciszek Sosnowski, urodził się 4 grudnia 1896 roku we Lwowie, w rodzinie inteligenckiej, kultywującej szlacheckie tradycje Galicji, stan posiadania której jest różnie oceniany. Ojciec - Józef ( Kazimierz?), inżynier elektryk z wykształcenia był przedsiębiorcą budowlanym. Nie znamy składu rodziny, a wiemy tylko, że miał brata Janusza. Członek Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, organizacji społeczno – wychowawczej powstałej we Lwowie w 1867 r. na wzór czeskiego „Sokola”. Programowo bliska endecji, przybrała charakter paramilitarny i współpracowała z organizacjami strzeleckimi orientacji piłsudczykowskiej, odgrywając pozytywną, a w rozwoju wychowania fizycznego młodzieży i utrzymaniu polskości. W wieku osiemnastu lat ukończył z wynikiem celującym gimnazjum humanistyczne we Lwowie.

Jerzy Sosnowski - kolejne zdjęcia

Niedawno ukazała się nowa książka Mariana Zacharskiego o losach Jerzego Sosnowskiego (o książce "Operacja Reichswehra" wkrótce). W książce tej znajduje się kilka, nieznanych dotychczas, fotografii Jerzego Sosnowskiego.

Wśród zdjęć, które zamieszczam poniżej znajdują się m.in. zdjęcia Jerzego w mundurze austriackim a także kolejne zdjęcie w mundurze 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

Jerzy Sosnowski...
Jerzy Sosnowski - pierwsze zdjęcie w mundurze wojskowym Jerzy Sosnowski - pierwsze zdjęcie w mundurze wojskowym
Jerzy Sosnowski...
Jerzy Sosnowski - lata młodości Jerzy Sosnowski - lata młodości
Jerzy Sosnowski...
Jerzy Sosnowski w mundurze armii austriackiej Jerzy Sosnowski w mundurze armii austriackiej
Jerzy Sosnowski...
Jerzy Sosnowski w mundurze 13 pułku ułanów Jerzy Sosnowski w mundurze 13 pułku ułanów

Poniżej wcześniej dodane zdjęcia:

Więcej artykułów…

Strona 1 z 3

pierwsza
poprzednia
1

Newsletter

Aktualnie na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości