W ZSRR

Generał Boruta-Spiechowicz o Jerzym Sosnowskim

W wielu miejscach można znaleźć informacje na temat spotkania majora Jerzego Sosnowskiego z generałem Mieczysławem Borutą-Spiechowiczem (taka informacja znajduje się m.in w polskiej i angielskiej wersji Wikipedii a także w znanym artykule Michała Komara - Trzy życia agenta). Do takiego spotkania maiło dojść około roku 1940 gdy obaj polscy oficerowie przebywali w radzieckim więzieniu. Niestety, wydźwięk informacji o spotkaniu sprowadza się do tego, że Sosnowski pomagał enkawudzistom w przesłuchaniach generała. Żaden z autorów tej informacji nie podaje jednak źródła swoich rewelacji.

boruta spiechowiczW 2010 roku wydana została pierwsza pełna biografia gen. Boruty-Spiechowicza (Generał Brygady Ludwik Mieczysław Boruta-Spiechowicz (1894-1985)). Autorem biografii jest pan Wojciech Grobelski.
Autorowi udało się dotrzeć do niepublikowanych wspomnień generała Boruty-Spiechowicza (Szlaki bojowe - może uda mi się Was ocalić od zapomnienia). W tych wspomnieniach generał opisuje swoje spotkanie z Jerzym Sosnowskim. Spotkanie miało miejsce w celi, w której przebywał generał. Major Sosnowski wyznał generałowi, że został przysłany do jego celi przez NKWD w charakterze kapusia.
Dekonspiracja Sosnowskiego świadczy, że nie mógł brać udziału w przesłuchaniach. Prawdopodobnie funkcjonariusze NKWD mieli nadzieję, że Sosnowskiemu uda się uzyskać jakiekolwiek informacje od Boruty-Spiechowicza. Jednak Jerzy Sosnowski lojalnie poinformował generała o roli jaką dla niego zaplanowali enkawudziści. Dzięki temu ich plan nie mógł się powieść.

Igor Damaskin - 100 wielkich szpiegów

damaskin-100-wielkich-szpiegowTytuł: 100 wielkich szpiegów
Autor: Igor Anatoliewicz Damaskin

Książka nie została wydana w Polsce w związku z tym brak jest polskiej wersji językowej.
W orginale:
Tytuł: 100 великих разведчиков
Autor: Игорь Анатольевич Дамаскин

W 2007 roku w Rosji ukazała się książka "100 wielkich szpiegów". Jeden z rozdziałów poświęcony jest Jerzemu Sosnowskiemu. W rozdziale opisana jest cała działalność polskiego szpiega.

Poniżej znajduje się przetłumaczony fragment rozdziału. Fragment ten dotyczy losów Sosnowskiego po 1939 roku.

Zoja Woskriesseńska: Teraz mogę powiedzieć prawdę

woskrenskaja-tiepir-ja-mogu-skazac-prawdu

Tytuł: Teraz mogę powiedzieć prawdę: Ze wspomnień wywiadowcy
Autor: Zoja Woskriesseńska

Książka nie została wydana w Polsce w związku z tym brak jest polskiej wersji językowej.
W orginale:
Tytuł: Теперь я могу сказать правду: Из воспоминаний разведчицы
Autor: Зоя Воскресенская

Zoja Iwanowna Woskriessieńska, znana też pod nazwiskiem męża jako Zoja Iwanowna Rybkina opublikowała wspomnieniową książę w 1993 roku. W książce tej Woskriessieńska jeden rozdział poświęciła Jerzemu Sosnowskiemu. Jest to rozdział numer 4, znajduje się w pierwszej części książki o tytule "W burzowe dni", ros. "В ГРОЗОВЫЕ ДНИ "

Poniżej znajduje się tłumaczenie rozdziału 4.

Paweł Sudopłatow - Wspomnienia niewygodnego świadka

cwiek-rotmistrz-sosnowski

Tytuł: Wspomnienia niewygodnego świadka.
Autor: Paweł Sudopłatow
Wydawca: Dom Wydawniczy Bellona

W orginale: Судоплатов Павел - Спецоперации. Лубянка и Кремль. 1930-1950 годы

Poniżej fragment książki Pawła Sudopłatowa Wspomnienia niewygodnego świadka. Fragment pochodzi z polskiego wydania, które ukazało się w 1999 r.

W rozdziale V Stalin i Hitler: preludium wojny autor poświęca dwie strony Jerzemu Sosnowskiemu.
W orginale jest to fragment rozdziału: Глава 5. Советская разведка накануне войны i podrozdziału: Канун схватки с Гитлером и противоречивость предупреждений разведки