Benita von Falkenhayn

Grób Benity von Falkenhayn

Benita von Falkenhayn  została skazana na karę śmierci w dn. 16.02.1935r. Wyrok (ścięcie toporem) został wykonany przez kata Karla Gröplera na dziedzińcu więzienia Plötzensee o poranku 18.02.1935 r.

Żrodła

W kilku źródłach udało mi się znaleźć (niekiedy sprzeczne) informacje o miejscu, gdzie pochowano ciało Benity.

Bogusław Wołoszański w kilku miejscach (np. Wojna, miłość, zdrada) podaje informację, że trumnę złożono na berlińskim cmentarzu, tuż obok mauzoleum Manfreda von Richthofena.

Nazwisko Richthofen pojawia się również w artykule NY Evning Post z dn. 20 lutego 1935 roku pt. Ścięta kobieta pochowana obok von Richthofena. W artykule tym znajduje się informacja, że zwłoki pochowano na cmentarzu Kaiserwilhelm Memorial Cemetery.

Witold Kurpis w Berlińskiej misji pisze, że ciało Benity zostało skremowane a urna "spoczywa na cmentarzu przy Kaiser Wilhelm Gedächtniskiche".

Ogłoszenie o wyroku

18 lutego 1935 roku w na ulicach berlińskich pojawiło się ogłoszenie o wyroku Sądu w sprawie przeciwko Jerzemu Sosnowskiemu i jego agentkom. W ogłoszeniu tym zawarta była informacja o wyrokach śmierci dla Benity von Falkenhayn oraz Renate von Natzmer oraz w wyroku dożywotniego więzienia dla Jerzego Sosnowskiego i Irene von Jena.

Poniżej ogłoszenie oraz jego tłumaczenie

benita von falkenhayn wyrok

Tłumaczenie:

www.benitafalkenhayn.de - tłumaczenie

benitafalkenhayn-de

Bardzo ciekawy artykuł na temat Benity von Falkenhayn znajduje się na stronie http://www.benitafalkenhayn.de/

Poniżej znajduje się tłumaczenie.

Benita von Falkenhayn

Benita von Falkenhayn, z domu von Zolikofer-Altenklingen, zapisała się w historii jako ta, która zdradziła tajemnice wojskowe polskiemu szpiegowi - rotmistrzowi Georgowi Ritterowi von Sosnowskiemu w latach 1926-1934. Urodziła się 14.08.1900 w Berlinie. Nie była - jak niektóre źródła błędnie podają – córką szefa sztabu generalnego podczas I wojny światowej – Ericha von Falkenhayna, wywodziła się bowiem z rodu Zolikofer–Altenklingen. Nie była również synową Ericha von Falkenhayna. Jej pierwszym mężem był porucznik Müller-Eckhardt (małżeństwo to trwało w latach 1920-1922), drugim mężem natomiast jej przyjaciel z lat młodości – porucznik Richard von Falkenhayn (w latach 1923-1930). Jej teściem (ojcem Richarda von Falkenhayna) był major Horst von Falkenhayn. 18.12.1930 Benita von Falkenhayn rozwiodła się ze swoim drugim mężem. 18.10.1932 poślubiła inżyniera lotnictwa – Josefa von Berga. 19.10.1934, po osadzeniu Benity w areszcie śledczym, jej małżeństwo z Josefem von Bergiem zostało uznane za nieważne. Benita zaczęła używać wówczas nazwiska swojego drugiego męża, a nie swojego nazwiska rodowego.

Benita von Falkenhayn - życiorys

Benita Ursula Wilhelmine Kathi Florin von Falkenhayn

benita-portretUrodziła się 14 sierpnia 1900 roku w Berlinie. Z domu von Zolikofer-Altenklingen (ród wywodzący się ze Szwajcarii). Jej matką była baronowa Flori von Richthofen. Ojciec, Walter von Zollikofer-Altenklingen zmarł w 1911 roku.

Małżeństwa

W 1920 roku wyszła za mąż, jej mężem został porucznik Müller-Eckhardt. Małżeństwo zakończyło się rozwodem już w 1922 roku (mąż okazał się pijakiem i awanturnikiem). W 1923 roku po raz drugi wyszła za mąż, za przyjaciela z lat młodości porucznika Richarda von Falkenhayna (syna Horsta von Falkenhayna). Niedługo po ślubie Richard uległ wypadkowi, małżeństwo było zmuszone utrzymywać się z niewielkiej renty męża oraz oszczędności.

Znajomość z Jerzym Sosnowskim

potsdamer brucke

W kwietniu 1925 roku do Berlina przybywa Jerzy Sosnowski, który zna się z wyścigów konnych z Richardem von Falkenhayn. Przez męża Richarda, Benita poznaje Rotmistrza Sosnowskiego (niektóre źródła podają, że Jerzy i Benita poznali się wcześniej, na zawodach konnych w Sopocie). Dosyć szybko zostają kochankami. W tym czasie Benita mieszka w Berlinie przy ulicy Lützowufer 2/2.

Ze względu na swoje pochodzenie oraz poprzez męża Benita miała liczne znajomości w kręgach pracowników Ministerstwa Wojny (Reichswehrministerium) oraz śmietanki towarzyskiej Berlina. Nie miała natomiast dostępu do żadnych tajnych informacji.